قطعا شما به عنوان سخنران احتمالا همیشه حس یک عاقل معقول و منطقی بودن را به واسطه تجربیاتی که تاکنون کسب کرده‌اید به یدک می‌کشید. احتمالا خود را روشن‌فکر مدرنی می‌دانید که در عین بی‌طرفی دنیا را همان طور که هست و باید و شاید می‌بیند. احتمالا تصور می‌کنید قادر هستید مسائل را به بهترین شکل ممکن و عاری از هر گونه خطا و گمراهی تحلیل و حل‌وفصل کنید و هزاران احتمال دیگر؛ اما بر خلاف تمام تصورات‌تان مغز پیچیده شما با ساز و کار مرموز و توداری که دارد شما را به بازی گرفته است؛ بازی خطرناکی که شما را درگیر تعصبات شناختی و انحراف از مسیر مستقیمی می‌کند که لایق آن هستید!

اما بر خلاف رویاهایی که همه افراد در ذهن خود پرورش می دهند، در دنیا واقعی اگرچه همواره تصور می‌کنید فوق‌العاده باهوش و زیرک هستید اما هر نفر و علی‌الخصوص سخنرانان در معرض زوال بر اثر تعصبات شناختی یا همان سوگیری‌های انحرافی می‌باشند که به صورت مداوم افکار و قضاوت‌های‌شان را از طی کردن مسیر مستقیم و صحیحش بازمی‌دارد.

اگر به دنبال تفسیر معنای تعصبات هستید، باید بگوییم، مفهوم تعصبات شناختی ریشه در همان واژه آشنا تعصب دارد که در حوزه‌های روان‌شناختی آن را معادل پیش‌داوری می‌دانند و منظور از آن نگرشی منفی و خصمانه نسبت به فرد یا گروهی خاص می‌باشد. 

حال چنین دیدگاهی بدون آن که متوجه شویم فن بیان ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در بسیاری از سخنرانی‌های معروف تاریخ نیز احساس می‌شود.

تعصبات شناختی در حیطه سخنرانی تاثیرات قابل توجی دارد، از جمله : 

تاثیر سوگیری و تعصبات شناختی بر مخاطبان در سخنرانی

کشف راهکارهای عملی جهت اصلاح این رویکرد در سخنرانی

شناخت تعصبات شناختی و خطوط قرمز در سخنرانی

ویکی‌پدیا سوگیری شناختی یا تعصباتی شناختی را به این شکل معرفی می‌کند:

به تعریف دانشنامه جهانی یعنی ویکی پدیا، سوگیری شناختی یا تعصبات شناختی یعنی:

سوگیری شناختی الگویی است که در قضاوت و استدلال انحراف ایجاد کرده که به موجب آن، نتیجه‌گیری‌هایی که در مورد سایر افراد و موقعیت‌ها انجام می‌گیرد ممکن است به شکلی غیرمنطقی صورت گیرند. 

در نهایت تعصبات شناختی ممکن است به تحریف ادراکی، قضاوت نادرست، تفسیر غیرمنطقی یا آن چه که به طور گسترده اختلال رفتاری نامیده می‌شود منجر شود.

خطوط قرمز در سخنرانی بر مبنای تعصبات شناختی

در شرایط عادی اکثر مردم ترجیح می‌دهند قضاوت‌های عادی و کاملا معقولانه‌ای داشته باشند؛ کمااین‌که تصور می‌کنند همواره قضاوت‌های عاقلانه‌ای انجام می‌دهند. همه ما انتظار دیدن رفتارهای منطقی را از افراد مختلف داریم و مراسم سخنرانی جامعه کوچکی است که نظم و سازمان خود را به همین رفتارهای منطقی و عقلانی مدیون است. با این حال در برخی از موارد شرایط باعث می‌شود از رفتارهای منطقی و پیش‌بینی شده فاصله بگیریم.

برخی از موقعیت ها در حیطه سخنرانی، می توانند موجب تعصبات شناختی شود از جمله:

تاثیر چراغ نور‌افکن: 

شدت روشنایی باعث می‌شود که سخنران همواره دوست داشته باشد بداند مردم چه‌قدر به او توجه می‌کنند، از دید مخاطب چه‌طور به نظر می‌رسد و چه‌طور بهتر است روی صحنه حرکت کند.

ایجاد توهم سخنران برای جابه‌جایی رو صحنه: 

حالتی که سخنران همواره مایل است دیگران از وضعیت روحی و حالات روانی او آگاه باشند.

ایجاد توقعات علمی از مخاطب: 

حالتی که سخنران معتقد است اگر نسبت به چیزی آگاهی دارد مخاطب نیز باید در این باره آگاهی داشته باشد.

قضاوت‌های گسترده با مدارک محدود: 

حالتی که سخنران با در نظر گرفتن ویژگی‌های مثبت و منفی محدودی، کل جمعیت را قضاوت می‌کند.شناخت تعصبات شناختی و خطوط قرمز در سخنرانی

چه کسانی از تعصبات شناختی سخنران بیش‌تر آسیب می‌بیند؟

تقریبا همه ما در معرض تعصبات شناختی قرار داریم. همه ما از خط قرمزهایی عبور می‌کنیم که قضاوت‌های‌مان را به انحراف می‌کشاند. این که دقیقا چه کسی از این سوگیری‌های بی‌پایه و اساس آسیب می‌بیند کاملا نسبی است. برخی بیش از سایر افراد، مستعد پذیرش و درگیری با این تعصبات هستند. شما چه‌طور؟

چه عواملی در بروز تعصبات شناختی موثرند؟

تئوری‌های متعددی در بروز تعصبات یا سوگیری‌های شناختی افراد مطرح می‌شود و بنابراین نمی‌توان تنها یک عامل را بدان نسبت داد.

محدودیت پردازش مغزی: توانایی پردازش و تحلیل مغز ما محدود است. بنابراین مغز در برخی از شرایط از میانبر (قضاوت‌های سطحی و نادرست) برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده می‌کند.

حافظه ضعیف: توانایی مغز در به خاطر سپردن اطلاعات محدود است و بنابراین ممکن است در ذخیره و بازیابی خاطرات به مشکل مواجه شویم.

تاثیرات احساسی

تاثیرات اجتماعی

تاثیر تعصبات شناختی بر سخنرانی و سخنور

در دنیای ایده‌آل همه چیز به بهترین شکل ممکن توسط سخنران منتقل شده و به بهترین شکل هم توسط مخاطبان دریافت خواهد شد؛ اما برخی از این تعصبات حین سخنرانی یا بعد از آن معایبی به دنبال دارند:

تعصبات نابه‌جا ممکن است باعث شود سخنران انتخاب‌های ضعیفی در انتخاب موضوع سخنرانی و چارچوب آن داشته باشد.

تعصبات نابجا باعث بالا رفتن سطح استرس و خشمگینی افراد حین سخنرانی می‌شود.

تعصبات باعث غیرفعال شدن ذهنیت سخنران از افراد شده و به این ترتیب مانع از پردازش ذهنی سخنران هنگام پاسخگویی به سوالات افراد و بازخورد گرفتن از مخاطبان در سخنرانی می‌شود.

تعصبات شناختی نسبت به محیط افراد باعث می‌شود سخنرانان خصوصا سخنرانان تازه‌کار دائم به دنبال تایید شدن از سوی مخاطبان و ارزیابی عملکرد خود باشند.

تاثیر تعصبات شناختی بر مخاطبان

ممکن است تصور کنید تنها سخنران در معرض تعصبات شناختی قرار دارد اما مخاطبان هم به همان اندازه ریسک درگیری با خطوط قرمزی که تمرکز و قدرت قضاوت و تحلیل آن‌ها را نسبت به یک موضوع خاص تحت تاثیر قرار می‌دهد را دارند. مثلا:

تعصبات شناختی باعث می‌شود مخاطبان از همان ابتدای سخنرانی، حین سخنرانی یا آخر سخنرانی قضاوت غیرمنطقی و غیرعاقلانه‌ای از شما داشته باشند.

تعصبات در مخاطبان باعث مقاومت ناخودآگاه آن‌ها برای قانع شدن توسط سخنران می‌شود.

تعصبات بیهوده مخاطبان باعث می‌شود در طول سخنرانی مدام از شما سوال بپرسند و به این روش شما را زیر سوال ببرند.

تعصب شناختی مانع از گوش دادن و دقت کامل مخاطب در طول سخنرانی به سخنان سخنران می‌شود.

مقابله با تعصبات شناختی قبل از سخنرانی

در حالی که تعصب شناختی قدرت منطق و قضاوت درست را از شما می‌گیرد برای مقابله با قضاوت‌های منحرف از واقعیت استراتژی‌های خاص و از پیش تعریف شده‌ای وجود دارد.

اولین قدم برای مقابله با این مشکل قبل از سخنرانی پذیرش واقعیت است. چه بسیار سخنرانانی که حتی از انحراف خود در استدلال و قضاوت بی‌خبر هستند و تمایلی به پذیرش حقیقت ندارند.