گفتگوی استاد فرزانه معصومیان با خبرگزاری میزان

گفتگوی استاد فرزانه معصومیان با خبرگزاری میزان

فرزانه سادات معصومیان گوینده رادیو و مجری تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره فعالیت و ماندگاری در رادیو گفت: در شبکه های مختلف رادیویی حدود ۸ هزار نفر گوینده فعالیت می کنند اما مردم فقط تعداد محدودی را می شناسند. این یعنی از رادیو هم که تنها صداست می توان دیده و شنیده شد.

وی در همین راستا افزود: کسی که قصد ورود به رادیو را دارد اول باید خود را دوست بدارد سپس مردم را دوست داشته باشد و توانایی های خود را بشناسد.

سادات معصومیان
این گوینده رادیو درباره مقدمات فعالیت در رادیو اظهار کرد: هر کاری ابزاری دارد، علاقه فقط یکی از این ابزار برای کسانی است که قصد فعالیت در رادیو را دارند. انسان شور و شنیده شدن را دوست دارد پس علاقمندی صرف کافی نیست. گویندگی یک مهارت هنری و رفتاری است که به تمرین و تلاش بسیار نیاز دارد. وقتی به من فرصتی برای صحبت کردن با مردم داده می شود لطف خداست چون مردم من را می شوند پس باید بررسی کرد که آیا پس از تسلط بر اجرا مهارت نیز وجود دارد؟.

معصومیان ادامه داد: مردم در رادیو به چگونه حرف زدن ما گوش می دهند، این چگونه حرف زدن را گوینده باید بداند. بسیاری از گویندگان رادیو خوش صدا بوده اند اما موفق نبوده اند. صدای خوب یکی از ابزارهای گویندگی است چه بسا کسانی صدای خوبی ندارند و در گویندگی موفق تر هستند. حرف از دل، حرفی که برای گوینده مفهوم است و حرفی که از تمام وجود به مخاطب داده می شود و یک ارتباط صمیمانه از مواردی است که مورد توجه مردم است.

وی درباره ویژگی های حرف زدن گوینده توضیح داد: مردم از صدای گوینده به مهربان بودن، مغرور بودن، عصبی و آرام بودن گوینده پی می برند. اگر گویندگان محترمی که نتوانستند خصوصیات منفی خود را از بین ببرند، بدانند که مردم این خصوصیات را کاملا متوجه می شوند. گوینده باید بتواند خودسازی ایجاد کند و فن بیان را بیاموزد. بسیاری از علاقمندان گویندگی به رادیو آمده اند اما پذیرفته نشده اند به دلیل اینکه چگونه حرف زدن و ارتباط برقرار کردن که مخاطب پسند باشد را نتوانستند انجام دهند.

 حتما بخوانید: نکاتی مهم برای مذاکره بر سر اولین دستمزد که همه باید بدانند

گوینده “رادیو جوان” با تاکید به داشتن تجربه گویندگی برای موفقیت افزود: من پس از ۲۳ سال گویندگی معتقدم یک گوینده رادیو و تلویزیون پس از ۱۵ سال نام گویندگی را به خود می گیرد. با توجه به اینکه رقابت در جذب گوینده بسیار سخت است از ۱۰ هزار نفر متقاضی فقط دو نفر انتخاب می شوند. این انتخاب میزان سختی کار گویندگی را نشان می دهد. من پیشنهاد می کنم کسی که قصد گویندگی دارد تک بعدی نباشد گزارشگری و خبرنگاری را بدانند و از تدوین، برنامه سازی و تهیه کنندگی نیز اطلاعات داشته باشند.

سادات معصومیان
معصومیان خاطر نشان کرد: در انتشارات سروش کتاب های سازمان صدا و سیما با عناوینی که عرض کردم در دیگر مراکز موجود است. وقتی کسی برای گویندگی اقدام می کند و انجام این پنج مهارت را داراست سازمان صدا و سیما به جای اینکه ۵ نفر را استخدام کند یک نفر را استخدام می کند که این ۵ مهارت را به جای ۵ نفر انجام دهد. یک گوینده باید بتواند خود را برای توانایی های بیشتر از این حد آماده کند.

لینک این مطلب در خبرگزاری میزان

 

استاد فرزانه معصومیان
شماره تلفن : ۰۹۳۰۳۱۶۳۳۲۹
کانال تلگرامی آموزش فن بیان و سخنوری با فرزانه معصومیان

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

1 نظر

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.