چهارمین جلسه تصویری آموزش فن بیان ؛ “ برد صدا ” (projection)

 

چهارمین جلسه تصویری آموزش فن بیان ؛ “ برد صدا ” (projection)

یکی از نگرانی های سخنرانان، هنرپیشه های تاتر و کسانی که قرار است در یک جمع نسبتا بزرگ، بدون استفاده از بلندگو صحبت کنند این است که صدایشان شنیده نشود. به عبارت دیگر این نگرانی وجود دارد که برد صدای آنها (projection) کافی نباشد.

در واقع صدای سخران یا هنرپیشه باید بدون آنکه در وضوح و دقت آن تغییری بوجود بیاید و بی آنکه بدون دلیل صدایش “بلند” شود تمام سالن را بپوشاند. آنچه در اینجا مطرح است خصوصیتی است که به آن می توان “برد” صدا گفت که قطعا با “حجم” صدا تفاوت دارد.

در واقع برای توصیف تفاوت این دو اصطلاح باید اینطور توضیح دهیم که: “حجم صدا” به بلند یا آهسته بودن صدا اشاره دارد ( این البته نباید با زیر یا بم بودن – ارتفاع- صدا اشتباه گرفته شود). بلند بودن صدا به تنهایی کافی نیست چنانکه مسلما”شما شاهد آن بوده اید که سخنرانی با صدای بسیار بلند سخن می گوید ولی چیزی از کلماتش قابل فهم نیست. البته صدای بلند یا حجم زیاد در برخی از صحنه ها برای بازیگران لازم است. اما برد صدا به نفوذ و رسائی آن اشاره دارد. وقتی فردی بتواند با صدای آهسته و به اصطلاح حجم کم ، آنچنان سخن بگوید که گفته هایش در تمام سالن به وضوح شنیده شود میگوئیم صدای او دارای بُرد خوبی است.

آنطور که استاد فرزانه معصومیان در این درس تصویری توضیح می دهد: صدای با برد موثر و خوب باید تا شعاع سه متری به مخاطبان برسد.

منظور از ارتفاع صدا چیست؟ در واقع زیر و بمی صدا را با عنوان “ارتفاع صدا” می شناسیم. ارتفاع صدای خانمها پایین است و همزمان جنسیت آنها را مشخص می کند. ارتفاع صدای آقایان بلند است.

اگر صدای شما به شکلی دلنشین، رسا و شیوا به گوش مخاطب برسد می گوییم این صدا دارای حجم مناسبی است.

توضیحات تکمیلی را در چهارمین درس ویدیویی آموزش تصویری فن بیان با تدریس استاد فرزانه معصومیان ببینید.

 

 

فرزانه معصومیان

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

1 نظر

  1. زهرا محمودی می گوید

    بسیارعالی بود .سپاسگذارم
    من علاقه بسیار زیادی به خوب و موثر صحبت کردن دارم وخوشبختانه آموزش شما به من کمک زیادی میکنه .
    یه سوال؟
    اینکه چند بار باید تمرینها رو در روز انجام داد ؟

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.