Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/masoomia/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

چرا در تصمیم گیری هایمان دچار تردید می شویم؟

وقتی فرد در موقعیتی قرار می گیرد که انگیزه و هدف هایش برای ظهور رفتاری خاص در تعارض قرار می گیرد دچار تردید می شود.

تعارض، حالتی است که به نداشتن توانایی در تصمیم گیری و انتخاب های پیش رو اطلاق می شود. پژوهش ها نشان می دهند که قرارگیری افراد در حالت تعارض باعث هدر رفتن انرژی روانی و خستگی در فرد شده و مشکلاتی را ایجاد می کند.

تعارض انواع و حالات مختلفی دارد:

    اجتناب – اجتناب

در این حالت، فرد مجبور است که بین دو گزینه که هیچکدام برایش انگیزه مثبت و حس خوبی ندارد یکی را انتخاب نماید. اگرچه هر دو انتخاب ناراحت کننده است ولی چاره ای جز این وجود ندارد. اینجاست که تردید می کند و به بررسی می پردازد تا دلیل قانع کننده ای برای انتخاب یکی از آنها پیدا کند. هنگامی که دانس آموزی همزمان در دو رشته تحصیلی قبول شده که علاقه چندانی به هیچکدام ندارد دچار این نوع از تعارض خواهد شد.

    گرایش – گرایش

هنگامیکه فرد دو گزینه مناسب برای انتخاب هایش دارد درحالیکه تمایل دارد از منافع و مزایای هردو گزینه استفاده کند ولی صرفا می تواند فقط یک گزینه را انتخاب نماید. پس دچار تردید شده و باید پروسه تصمیم گیری را به تعویق بیندازد. مزایا و منافع را سبک سنگین کند و در نهایت بتواند دلایل قانع کننده ای برای تصمیم گیری نهایی اش بیابد. دانش آموزی که دو رشته تحصیلی را همزمان دوست دارد و فقط امکان ثبت نام در یک رشته و دانشگاه وجود دارد. یا فردی که دو خواستگار دارد و هردو در موقعیت و شرایط همخوان با او قرار دارند…

تصمیم گیری درست

    گرایش – اجتناب

هدفی که همزمان مورد علاقه ماست و هم به دلایلی می تواند ناخوشایند باشد.این یک تعارض دوسوگراست و دردناک ترین حالت در انتخاب است و باعث می شود که فرد، مدتی در سرگردانی به سر برد. فردیکه در یک مصاحبه استخدامی با حقوق دلخواه پذیرفته شده و حس خیلی خوبی دارد و باید تمام وقت آنجا مشغول به کار باشد ولی همزمان برای ارتقاء تحصیل در آزمون ورودی دانشگاه هم پذیرفته شده و در ابتدای کار، امکان گرفتن مرخصی وجود ندارد.

این تعارض ها بیشتر در سنین نوجوانی و ابتدای جوانی رایج است. زمانیکه نوجوان ها وارد مرحله جوانی می شوند، مایلند به خاطر هویت جدیدی که کسب می کنند استقلال داشته باشند درحالیکه هنوز وابسته به خانواده هستند و از نظر اقتصادی و روحی روانی هنوز آمادگی استقلال را ندارند.

چه راه کارهایی برای حل این تعارض ها وجود دارد؟

از آنجاییکه تعارض های حل نشده، فرد را دچار استرس می کند و استرس برای جسم و روان طاقت فرسا بوده و اگر مدیریت نشود می تواند عواقب نافرجامی را به همراه داشته باشد.

اولین راه کاری که وجود دارد این است که افراد به بررسی سود و زیان یا اصطلاحا cost-benefit می پردازند.

مثلا استقلال جوانان با اندکی تاخیر پس از رسیدن به استقلال مالی و کسب هویت و استقلال روانی امکان پذیر خواهد بود.

دومین راه کار تجسم دورنمای آینده می باشد و اینکه انتخاب هر کدام از آن گزینه ها چه نتایج و چه پیامدهایی را به همراه دارد؟ گروهی از این پیامد ها کوتاه مدت و گروهی بلند مدت می باشند. لازم است زمانی در جهت انتخاب بهتر صرف شود تا بالاترین پیامد مثبت را به همراه داشته باشد. مثلا در مورد فردی که همزمان در مصاحبه کاری و ارتقاء تحصیلی پذیرفته شده؛ شاید بهتر باشد که گزینه شغلی را انتخاب نموده و به استقلال مالی برسد و در فرصتی مناسب به جهت ورود به دانشگاه اقدام نماید.

سومین راه کار برای افرادی است که بسیار ایده آلیست یا کمال گرا هستند. این افراد خودآرمانی برای خود و آینده شان تصور می کنند که فاصله زیادی با خود واقعی دارد. در نتیجه خود را در رسیدن به اهدافشان ناتوان می بینند و بنابراین نمی توانند تصمیم درستی داشته باشند. بنابراین لازم است که به کمک یک روان شناس، علت این رفتارها و در نهایت کمال گرایی آنها مشخص شود. اگر این رفتار به صورت وابستگی در زندگی فرد مداخله می کند با تکنیک های رفتاری و شناختی درصدد حل مسئله برآیند.

و در نهایت از آنجا که تعارض در زندگی، آرامش را سلب می کند و با استرس و فشار همراه است؛ در کنار این راه کارها از فرد می خواهیم که تکنیک های آرامش بخشی را یاد گرفته تا بتواند جسم، ذهن و روانش را آرام سازد تا عوارض ناشی از این فشارها کم شود و درنهایت بتواند تصمیم درستی اتخاذ نماید.

اما در شرایطی تردید، ناشی از پایین بودن عزت نفس و در نتیجه اعتماد به نفس و خودآگاهی پایین می باشد. خودآگاهی یعنی توانایی آگاه بودن به تصمیمات و تدابیر زندگی که لازم است افراد با بالا بردن سطح مهارت های زندگی، خودآگاهی خود را افزایش دهند.

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.